Pozitív pszichológia Firenzében

Október végén csodás hetet töltöttem Firenzében, igazi feltöltődés volt. A kurzusom: Finnish approach to pupil's wellbeing: how to bring more activity, fun and joy to classroom, leginkább a pozitív pszichológiáról, a mindfulnessről és a csapatmunkáról szólt. Az egész nagyon gyakorlatias volt, szinte mindent ki is próbáltunk, nem csak beszéltünk róla.

A tanárom Finnországból érkezett, Mirijami, a 11 fős csoportunkban pedig 4-en franciák, 4-en finnek, egy szlovén lány, és ketten voltunk magyarok. Csak ketten voltunk szaktanárok, a többiek között volt: fejlesztő pedagógus, pszichológus, óvodai asszisztens, tanítónő, és óvónők. Hétfőtől szerdáig 9-14 óráig, csütörtök, pénteken pedig 14-19 óráig tartott a képzés. Délutánonként szerencsére bőven jutott idő Firenze felfedezésére, szombaton pedig ellátogattam Sienába.

A kurzuson rengeteg videót néztünk a fő témákban és sokat beszélt róla a tanár, hogy mennyire fontos a pozitív dolgokra való fókuszálás, az erősségekre, a jó tanácsokra, tippekre, a lehetőségekre és nagyon fontos a figyelem, a meghallgatás. Azt tanácsolják a finnek, hogy minden gyerek szüleinek mondjuk el miben jó a gyermeke. Minden reggel ébredéskor tegyük fel a "pozitív szemüveget", és a nap vagy hét végén összegezzük magunkban, mi ment jól!

A felnőtteknél igaz az állítás, hogy a boldogságot magunkban kell megtalálnunk, de a gyerekeknél még fontosabb a külső megerősítés. Rengeteg olyan dolog van, amit gyakrabban kellene mondanunk őszintén, pl.: Köszönöm; Elnézést; Sajnálom; Igazad van; Meg tudod csinálni; Kérlek; Minden rendben lesz; vagy bármi szépet, stb. Megtanultuk, hogy a jelenlétünkkel, a létezésünkkel tanítunk, nevelünk. Ezért saját magunkkal kell kezdenünk a változást. Mindfulness attitűdök: bizalom, türelem, nyitottság, pozitív szemlélet, a csendben maradás képessége, a hallgatás képessége, nem kritikus, barátságban van önmagával, képes elengedni dolgokat, rugalmas, elfogadja és értékeli, hogy a dolgok jönnek és mennek, stb.

Mit ad a mindfulness? jobb érzelmi szabályozás; fokozott önértékelés; csökkentett aggodalom; szociális készségek fejlesztése; jobb hangulat; koncentráció fejlesztése; jobb testkép; jobb döntéshozatal; fokozott empátiakészség; öntudat; technikák az elme nyugtatására és az összpontosításra; figyelmes kommunikáció; éberség; kevesebb stressz, szorongás, depresszió; növekszik a boldogság, az optimizmus és a jól-lét szintje

Milyen a mindful tanár? javítja a figyelmet és a tudatosságot; jobb a megfigyelési képessége; javítja a diákok igényeihez való alkalmazkodóképességet; növeli az ellenállóképességet; elősegíti az érzelmi egyensúlyt; csökkenti a kiégést és a stresszt; támogatja az általános jól-létet; javítja az osztálytermi irányítás képességét; hatékonyabbá teszi (az osztályteremben); javítja a kapcsolatokat

A fentiek érdekében én mindenképpen ajánlom minden pedagógusnak egy ilyen tanfolyam elvégzését, különösen egy ilyen szép helyen, mint Olaszország.

© 2019 Maklári I. István Általános Iskola
Az oldalt a Webnode működteti Sütik
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el